|niedziela, Październik 21, 2018
You are here: Home » Informacje » Dzięki inkubatorom przedsiębiorczości nowe firmy mają lepszy start na rynku

Dzięki inkubatorom przedsiębiorczości nowe firmy mają lepszy start na rynku 

Własna firma to zwłaszcza na początku duże wyzwanie. Młody przedsiębiorca musi nie tylko ogarnąć szereg aspektów prawnych, ale też księgowość oraz nauczyć się odpowiedniego podejścia do klienta. Często przez błędy wiele nowych firm zamyka działalność. Jednak dzięki inkubatorom mają szansę zaistnieć na rynku.

Wylęgarnia nowych firm

Inkubator przedsiębiorczości to stosunkowo nowa inicjatywa na polskim rynku. Potrzeba ułatwienia startu nowym firmom urodziła się w społeczności akademickiej, by następnie przenieść się na grunty samorządowe. Najwięcej wylęgarni firm, jak również nazywa się inkubatory powstało w latach 90 w ramach rządowego programu TOR 10. Pierwotnie jak i aktualnie inkubatory zakładane są przez fundacje, organizacje oraz fundusze i powstają w celu minimalizowania skutków bezrobocia. W zależności od możliwości danej instytucji tworzącej inkubator, mogą one oferować jednie lokale na preferencyjnych zasadach lub także zagwarantować pomoc doradczą i szkoleniową specjalistów, a także wypożyczyć konkretny sprzęt.

Łatwiejszy start na rynku

Osoby, które nie mają już firmy lub dopiero ją założyły mogą się zwrócić do takiego inkubatora o pomoc. Jeżeli zostają przyjęte to w ramach inkubacji za niewielką opłatą otrzymują pomoc administracyjno-księgową. Inkubatory w ramach swojej działalności reprezentują również takie osoby w kontaktach z klientem, a w razie potrzeby wystawiają w jego imieniu faktury. W przypadku problemów z regulowaniem zobowiązań przez kontrahenta, także monitują płatności. Toi duża pomoc przy planowaniu własnego biznesu, ale ma też swoje minusy. Głównym z nich jest brak rozpoznawalności marki na rynku, gdyż wszystkie transakcje odbywają się pod szyldem danego inkubatora. Jednak to niewielkie nieudogodnienie, ponieważ inkubatory oferują często specjalistyczną pomoc przy promocji, a także liczne szkolenia i warsztaty. Firmy działające w ramach jednej branży, często też są zapoznawane ze sobą pod kątem późniejszej współpracy. Inkubatory przedsiębiorstw ułatwiły wejście na rynek już wielu firmom oraz pomogły osobom, które samodzielnie nie zdecydowałyby się na własny biznes.

Leave a Response