|sobota, Październik 20, 2018
You are here: Home » Informacje » Kto może skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

Kto może skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości? 

W teorii każda osoba mająca realny pomysł na własną firmę powinna móc skorzystać z oferty inkubatora przedsiębiorczości. W praktyce wszystko zależy od wewnętrznych regulaminów takich instytucji, dlatego warto najpierw sprawdzić czy dany pomysł nadaje się do inkubacji.

Inkubatory przedsiębiorczości dla studentów i absolwentów

W Polsce w zależności od tego czy dany inkubator założony jest przy uczelni wyższej czy przez inną instytucje może preferować określone branże lub typy osób. Inkubatory przedsiębiorstw stworzone przez uczelnie publiczne i niepubliczne stawiają sobie za cel propagowanie innowacyjności w gospodarce. Swoją ofertę pomocy kierują zarówno do pracowników naukowych jak i studentów, którzy wykorzystują wyniki badawcze uczelni w ramach własnej działalności. To nierzadko swoista symbioza, w których firma w zamian za możliwość korzystania z zasobów uczelni oferuje pracę oraz staże jej absolwentom. Istnieją też Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które powstały z inicjatywy Business Center Club i oferują swoje usługi wyłącznie studentom i absolwentom do 30 roku życia. Ta instytucja nastawiona jest na preinkubacje firm, które po okresie dwóch lat dopiero pojawiają się na rynku. Stawiają one również na innowacyjne i świeże pomysły.

Samorządowa walka z lokalnym bezrobociem

Z kolei inkubatory przedsiębiorstw powstałe z inicjatywy samorządów są nastawione na walkę z bezrobociem. Ich głównym beneficjentem są wyłącznie osoby z regionu ich działania. Takie inkubatory często wspierają zarówno biznesy nowoczesne jak i tradycyjny, pod warunkiem, że są to realne pomysły. Takie instytucje często wspierają nie tylko początkujące firmy, ale również osoby, które dopiero planują założenie biznesu. W takich wypadkach inkubatory przejmują na siebie sprawy formalne związane z reprezentowaniem takiej osoby przy kontakcie z klientem. W razie potrzeby wystawiają faktury oraz monitują płatności.

Należy jednak pamiętać, że okres inkubacji najczęściej kończy się po 2 latach i zaczyna brutalna rynkowa rzeczywistość. Działanie pod parasolem ochronnym nierzadko rozleniwia, więc cały czas należy pamiętać, że ten okres się kiedyś kończy. Niezależnie od tego czy zamierza się działać w branży tradycyjnej czy nowoczesnej trzeba ocenić ryzyko związanie z działalnością.

Leave a Response